Antyczna osada mająca aż 15 hektarów wielkości odkryta pod obecnym miastem Konin

Fot. Rynek na dawnych zdjęciach, wg polska.org.pl


Konin, miasto leżące nad Wartą w centralnej Polsce, ma fascynującą i bogatą historię, sięgającą czasów antycznych, co czyni je wyjątkowym miejscem na historycznej mapie Europy. Jego przeszłość związana jest z wieloma kulturami i cywilizacjami, w tym z czasami Imperium Rzymskiego, kiedy to, jak wskazują źródła, armia rzymska dotarła do terenów dzisiejszej Polski podczas wojen markomańskich za panowania Marka Aureliusza.

Początki Konina i wpływy rzymskie

Archeologiczne dowody sugerują, że armia rzymska mogła dotrzeć do obszarów dzisiejszej Polski, co znajduje odzwierciedlenie w śladach obozów legionów w Bramie Morawskiej, a także w inskrypcjach rzymskich znajdowanych w pobliżu granic współczesnej Polski. Warto podkreślić, że tereny te zamieszkiwały plemiona takie jak Costroboci Transmontani, co pozwala przypuszczać o dynamicznych kontaktach między lokalnymi społecznościami a Rzymem.

Setidava - Konin w czasach rzymskich

Szczególnie interesującym odkryciem jest osada Setidava, uznawana za najbardziej na północ wysuniętą siedzibę plemion dackich, którą dzięki badaniom kartografów i specjalistom od geodezji utożsamia się z Koninem. Odkrycia archeologiczne w Koninie, obejmujące obszar 15 ha, świadczą o istnieniu tu ogromnej ok. 15 hektarowej osady z czasów rzymskich, co stawia Konin w szeregu ważnych miejsc odkryć archeologicznych z tego okresu na terenie Polski.

Kultura Lipica i wpływy dackie

Nazwa "dava" w nazwach miejscowości, jak Setidava, wskazuje na dackie pochodzenie tych osad. Kultura Lipica, z którą związani byli Costroboci, reprezentuje archeologiczną kulturę materialną plemion dackich, charakteryzującą się m.in. specyficznymi praktykami pogrzebowymi i kremacyjnymi.

Kurhany nad Wartą

Na szczególną uwagę zasługują również kurhany książęce kultury przeworskiej z okolic Przywoza, znajdujące się w pobliżu rzeki Warty. Badania tych kurhanów, prowadzone w latach 1964-74, odsłoniły szczątki przedstawicieli miejscowej arystokracji, świadczące o istnieniu plemiennego państewka nad górną Wartą już w II wieku n.e.

Podsumowanie

Historia Konina i kurhanów nad Wartą odzwierciedla bogate i wielowarstwowe dziedzictwo kulturowe regionu, które było miejscem spotkań różnych cywilizacji: od rzymskich, przez dackie, aż po kulturę przeworską. Odkrycia archeologiczne w tym obszarze świadczą o znaczącej roli, jaką tereny te odgrywały na przestrzeni wieków, będąc świadkami dynamicznych zmian kulturowych i politycznych w Europie.


Cytat:

 "w granicach miasta Konina zlokalizowano ogromną osadę z czasów rzymskich. To efekt kilku lat pracy M. Andrałojcia i archeologów z nim związanych. Osada zajmuje obszar 15 ha i wielkością przypomina odkrytą całkiem niedawno ogromną osadę z czasów rzymskich w Kruszy Zamkowej pod Inowrocławiem. " [1]


[1] http://www.konin-starowka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=245:jest-setidava&catid=41:konin-setidava-portal-koninskiej-starowki&Itemid=71

Komentarze

Popularne posty

Kultura Konin24.info

Wypadki Konin24.info

Sport Konin24.info

Konin | portalsamorzadowy.pl

Akcja Konin | Strona dla Obywateli